SURGUN.ORG sitesi, Joseph Stalin yönetimindeki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminde sürgün ve soykırıma uğratılan halkların başından geçen acıklı olaylara ilişkin her türlü bilgi, belge ve görsel malzemeyi toplayarak araştırmacılar ve ilgilenenlerin yararlanabileceği kalıcı bir arşiv oluşturmak amacıyla kurulmuştur.

Site ilk olarak Kırım Tatarlarının uğradığı sürgün ve soykırımın 60. yılında (2004) Emel Kırım Vakfı tarafından hazırlanmıştır ve Sürgünün 65. yılında tasarımı Haluk Karahan tarafından yenilenmiştir.

2018 yılında ise, Emel Kırım Vakfının muvafakatı ile sitenin bakımı ve güncelleme sorumluluğu Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi'ne devredilmiştir. Önceki sitedeki bilgiler ve yazılar yeni kurulan siteye taşınmıştır.

Site öncelikli ve ağırlıklı olarak 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü hedeflemekle birlikte; SSCB dönemindeki diğer halkların sürgünlerine ilişkin bilgi ve belgeleri de derlemeyi ve yayımlamayı amaçlamaktadır. İmkanlar ölçüsünde sitenin ivedilikle zenginleştirilmesi ve sürekli güncellenmesi için gerekli çabanın gösterileceğinden emin olunuz. SSCB dönemi sürgünlere ilişkin elinize geçen her türlü akademik makale, vesika, araştırma, tez, rapor ve görsel malzemeyi Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. aracılığı ile bizimle paylaşarak SURGUN.ORG sitesinin geliştirilmesine yardımcı olacağınızı umut ediyoruz.